Zasada działania turbosprężarki

Doładowanie turbo zmieniło całkiem oblicze motoryzacji. Ten prosty wynalazek spowodował totalną rewolucję. Chcesz wiedzieć w jaki sposób działa turbosprężarka? Przeczytaj nasz artykuł.

INFORMATOR TECHNICZNY

Dowiedz się więcej od specjalistów z branży

Co to jest i jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka jest to maszyna, urządzenie wirnikowe składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika. Oczywiście wraz z tym rośnie również stopień sprężania. Powoduje to w efekcie uzyskanie wysokiej sprawności całego układu.

    Historia turbo doładowania

    Już w latach 80-tych 19 wieku i Rudolf Diesel próbowali przez doprowadzenie sprężonego powietrza do komory spalania – zwiększyć jego moc.

    W 1905r. szajcar Szwajcar Alfred Büchi wynalazł pierwszą turbosprężarkę napędzaną spalinami a w 1925 roku jako pierwszy połączył turbodoładowanie z wydechem spalin dzięki czemu uzyskał ponad 40% więcej mocy! To był pionierski krok, który ewoluuje do dziś dnia. Na początku lat 60-tych 20 wieku po raz pierwszy przemysł motoryzacyjny USA wprowadził w seryjną produkcję – turbosprężarki.

    Chevrolet Corvair Monza i Oldsmobile Jetfire otrzymały zaszczytne miejsce w historii jako pierwsze seryjne samochody cywilne z doładowaniem turbo.

    W latach siedemdziesiątych dużą popularność zdobyło wprowadzenie turbosprężarek do zawodów Formuły 1. Obecnie turbiny stosowane są przede wszystkim w celu zmniejszenia dwutlenku węgla do atmosfery.

    Jak dbać o turbosprężarkę aby jej nie uszkodzić?

    Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem na temat profilaktyki układu wyposażonego w turbosprężarkę.

    Schemat układu turbo w silniku spalinowym

    Na początek, prezentujemy Państwu schemat układu turbo:

    Układ z turbo doładowaniem

    Skompresowane i wyrzucone przez sprężarkę powietrze (2) zostaje ochłodzone przez chłodnicę doładowanego powietrza (3) i wprowadzone do komory spalania (4). Podane przez wtrysk paliwo w połączeniu z zimnym powietrzem, które podane zostało pod ciśnieniem nadaje energii tłokowi, który powoduje pracę silnika. W wyniku spalania się paliwa – spaliny wydostają się z komory (5) i zassane zostają oraz pod ciśnieniem wyrzucone do kolektora wydechowego przez gorącą część turbosprężarki (7).

    Wizualizacja układu turbo

    Poniżej prezentujemy wizualizację prezentująca układ wyposażony w turbosprężarkę oraz jego pracę:

    W latach siedemdziesiątych dużą popularność zdobyło wprowadzenie turbosprężarek do zawodów Formuły 1. Obecnie turbiny stosowane są przede wszystkim w celu zmniejszenia dwutlenku węgla do atmosfery.

    JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI

    Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z nami:

    ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

    +48 609 141 806

    +48 665 187 734